Trądzik – 10 najczęstszych mitów
3 (60%) 2 vote[s]

Nasza wiedza na temat trądziku rośnie przez cały czas dzięki nieustannym badaniom naukowców. W międzyczasie, trądzik jest przedmiotem wielu mitów i bajek, które w jakiś sposób ciągle krążą wśród nastolatków i osób które miały z nim styczność. Ten artykuł ma na celu rozprawienie się z niektórymi z nich.

trądzik samoocenaMit 1: Trądzik wpływa tylko na wygląd.

To zdecydowanie nieprawda – trądzik może mieć bardzo negatywny wpływ na stan naszej psychiki. Bardziej poważne formy trądziku mogą być źródłem niskiej samooceny i depresji. Jest silny związek pomiędzy zaawansowanym trądzikiem a wycofaniem się z czynności towarzyskich.

Mit 2:Trądzik wywoływany jest słabym dbaniem o higienę.

Mimo że infekcje skóry są często wiązane z trądzikiem, brak czystości nie jest zwykle przyczyną pryszcz, wągrów i wyprysków. Połączenie łoju i martwych komórek powodujących wysypy trądzikowe znajduje się powierzchnią skóry, gdzie nie jest możliwe ich czyszczenie. Delikatne oczyszczanie skóry mydłem i wodą raz lub dwa razy dziennie pozwoli utrzymać twoją skórę w najlepszym możliwym stanie, ale mocne szorowanie może tylko pogłębić zmiany trądzikowe.

trądzik a czekoladaMit 3: Trądzik jest wywoływany przez poszczególne rodzaje jedzenia. 

Czekolada często ma opinię “wywoływacza pryszczy.” Badania naukowców pokazały, że nie ma zależności między spożyciem czekolady a trądzikiem, i dokładnie tak samo jest z cukrem i chipsami ziemniaczanymi. Są jednak produkty spożywcze, które mogą spotęgować (nie wywołać) trądzik – np. mleko i jedzenie z dużą zawartością Jodu (np. owoce morza).

Mit 4: Trądzik trzeba przeczekać. 

To nieprawda – istnieją skuteczne środki na trądzik, dostępne zarówno bez jak i na receptę. Warto zapytać się o opinię swojego dermatologa.

Mit 5: Im więcej lekarstw na trądzik tym lepiej.

Niektórzy wierzą, że w chwilach kiedy ich trądzik się nasila, powinni używać jeszcze więcej lekarstw. To dosyć kiepski pomysł, ponieważ niektóre lekarstwa w nadmiarze mogą wywołać więcej szkód niż pożytku. Zbyt intensywne stosowanie kremów na trądzik może spowodować dalsze podrażnienie skóry. Czasem preparaty po prostu są tanie, i wydaje nam się że możemy stosować je grupowo. Np. w przypadku Aknenormin cena może być niska ale efekty nie skumulują się.

Mit 6: Opalanie jest dobre na trądzik. 

Wystawianie się na słońce osusza nadmiar tłuszczu ze skóry, więc w krótkim terminie poprawia sytuację. Niestety, w dłuższym terminie skóra przystosowuje się, a razem z nią trądzik. Co gorsza, istnieją naukowe dowody że nadmiar promieniowania słonecznego prowadzi do niszczenia skóry i może powodować raka.

Mit 7: Makijaż może wywołać trądzik.trądzik make up

Niektóre produkty kosmetyczne mogą zatykać pory, co nie jest dobre dla twojej skóry. Kiedy dolega nam trądzik, warto analizować skład używanych przez nas kosmetyków i sprawdzać, czy zawarte tam substancje nie pogorszą sytuacji.

Mit 8: Trądzik dotyczy tylko nastolatków. 

Podczas gdy większość nastolatków ma w pewnym okresie problemy z trądzikiem, występuję on również u dorosłych. Zazwyczaj trądzik zanika do ok. 25 rou życia, ale niektórzy ludzie zaczynają mieć z nim problem nawet po trzydziestce. Najwięksi nieszczęśliwcy będą z trądzikiem borykać się do końca życia.

Mit 9: Trądzik ma związek z seksem. 

Wśród młodzieży często krążą opinie, że niedobór lub nadmiar seksu może powodować pryszcze. Nie ma na to żadnego naukowego dowodu. Jest związek pomiędzy uprawianiem seksu a produkcją hormonów, ale relacja pomiędzy seksem a produkcją łoju (tłustą substancją, która w połączeniu z martwymi komórkami wywołuje trądzik) nie jest znana. Stres i gniew również wpływają na poziom hormonów.

Mit 10: Wyciskanie pryszczy to najlepszy sposób na pozbycie się ich.

Niestety, wyciskanie zaskórników, wągrów i pryszczy może jeszcze bardziej pogłębić problemy trądzikowe poprzez rozprzestrzenianie wywołujących go bakterii. Wyciskanie może również prowadzić do powstawania blizn, które w najgorszym przypadku będą trwałe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ