Trądzik w ciąży – jak leczyć
5 (100%) 1 vote[s]

7-weeks-pregnantKażdego dnia, tysiące osób cierpią z powodu trądziku. Wystarczy przejść się po aptece aby zobaczyć, jak wiele środków do leczenia trądziku jest promowane przez producentów. Trądzik w ciąży może negatywnie wpływać na samopoczucie przyszłej mamy i powodować dodatkowy, niewskazany stres.

Powody występowania trądziku w czasie ciąży są zazwyczaj takie same jak w innych przypadkach. W czasie ciąży, skóra staje się wrażliwa na zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety. Mimo, że powody (zwiększona produkcja łoju, bakterie, efekty hormonalne, lekarstwa i niedobory witamin) są takie same, skóra kobiety jest dużo wrażliwsza w czasie ciąży niż podczas pozostałych okresów życia.

Innym problemem skóry, z którym borykają się kobiety w ciąży, jest melasma. Jest to odbarwienie górnej wargi, nosa i czoła, które często przypomina zaczerwieniony fragment skóry przed pojawieniem się krosty lub tłuszczaka.

W czasie ciąży, liczba środków które kobiety mogą zastosować do rozwiązywania problemów zdrowotnych jest zdecydowanie ograniczona. Jako ze skóra jest największym organem ciała, jest w stanie bardzo mocno absorbować lekarstwa umieszczone na niej. TO oznacza, ze wszelkiego rodzaju kremy na pryszcze, maseczki i usuwacze krost mogą mieć wpływ na zdrowie dziecka poprzez absorpcję do krwiobiegu.

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na radzenie sobie z trądzikiem który u niektórych kobiet występuje w czasie ciąży:

– myj twarz przynajmniej dwa razy dziennie za pomocą delikatnego mydła i miękkiej tkaniny. Dzięki temu, twoja skóra będzie wolna od tłuszczy które zatykają pory i prowadza do pryszczy, krost i wągrów;

– w czasie mycia, używaj absorbujących tłuszcz chusteczek z mikrofibry

– używaj dużo wody do zmycia pozostałości mydlą z twarzy i ciała – niezmyte resztki mogą podrażnić skórę i stać się zalążkiem wyprysków

– nie dotykaj krost trądzikowych, po myciu twarzy dokładnie umyj ręce aby zapobiec przenoszeniu się bakterii na inne części ciała

przed jedzeniem owoców i warzyw, myj je bardzo dokładnie. Ograniczy to ilość spożywanych przez ciebie pestycydów i herbicydów jak również antybiotyków – twoje dziecko i twoja skóra ci za to podziękują.

– codzienne delikatne ćwiczenie zwiększy krążenie krwi i zmniejszy poziom stresu, co znacznie zmniejszy zagrożenie trądzikiem w czasie ciąży. Pamiętaj żeby dostosować ćwiczenia i intensywność do etapu ciąży!

image002

 

Trądzik występujący u kobiet zazwyczaj nie jest poważny. Zmiany hormonalne zachodzące w ciele maja duży wpływ na produkcje łoju i wrażliwość skóry. Te zmiany maja skutek nawet do kilku miesięcy po porodzie, wiec warto mieć na uwadze, ze problemy z cera mogą się pojawiać nawet przez jakiś czas.

Kobiety które są w ciąży lub planują być w ciąży powinny absolutnie nie stosować żadnych leków z Izotretynoina (tzw. kwasem na trądzik), gdyż badania naukowców udowodniły, ze ich używanie zwiększa ryzyko poronienia i defektów dziecka. Nie ważne jak dokuczliwe lub stresujące są problemy trądzikowe w czasie ciąży, nic nie jest warte pogarszania stanu dziecka.

Najskuteczniejsza metoda na trądzik w czasie ciąży jest prewencja – pracuj ciężko nad utrzymaniem swojej skóry w czystości, odżywiaj się w sposób zbalansowany, obniż swój poziom stresu i włącz ćwiczenia fizyczne do swojego dnia aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Wszystkie te działania nie tylko wpłyną pozytywnie na stan twojej skóry, ale również zdrowie twojego dziecka.

Źródła:

American Pregnancy Association: Acne Treatment During Pregnancy
http://www.americanpregnancy.org/pregnancyhealth/acnetreatment.html

Drugs.com: Tetracycline Pregnancy and Breast Feeding Warnings
http://www.drugs.com/pregnancy/tetracycline.html


Warning: A non-numeric value encountered in /home/jermol/domains/misja-cera.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326

ZOSTAW ODPOWIEDŹ